Geld & werkSalaris

Modaal inkomen 2026: wat is het en hoeveel is dat netto?

Het modaal inkomen is in 2026 48.000 euro bruto per jaar. Wat dat betekent, wat je netto overhoudt en waarom modaal niet hetzelfde is als gemiddeld.

Redactie De Man Online7 min lezen

Man in pak rekent met rekenmachine en documenten aan zijn bureau zijn modaal inkomen na

Het modaal inkomen is in 2026 volgens het Centraal Planbureau (CPB) 48.000 euro bruto per jaar, inclusief vakantiegeld. Het is een van de meest gebruikte ijkpunten in Nederland: in koopkrachtplaatjes, cao-onderhandelingen en zelfs bij de vraag of je salarisaanbod een beetje marktconform is.

Toch weten veel mensen niet precies wat modaal betekent. Het is namelijk niet hetzelfde als het gemiddelde salaris, en ook niet hetzelfde als wat de middelste Nederlander verdient. In dit artikel lees je wat modaal is, wat het bruto en netto ongeveer oplevert, hoe het zich verhoudt tot het gemiddelde en de mediaan, en wat dat per uur is.

In het kort

  • Het modaal inkomen 2026 is volgens het CPB 48.000 euro bruto per jaar, inclusief vakantiegeld.
  • Per maand is dat ongeveer 3.700 euro bruto zonder vakantiegeld, netto grofweg 2.800 tot 3.000 euro.
  • Modaal is een rekenvoorbeeld van het CPB, geen gemiddelde en geen mediaan.
  • Het mediane bruto uurloon van werknemers was in 2025 volgens het CBS 26,90 euro (voorlopig).
  • Voor 2027 raamt het CPB modaal op 50.000 euro bruto per jaar.

Wat betekent modaal?

Modaal komt van het statistische begrip ‘modus’: de waarde die het vaakst voorkomt. Het CPB gebruikt het modaal inkomen als vast referentiepunt voor de ‘gewone’ werknemer die voltijd werkt. Daarmee rekent het planbureau bijvoorbeeld uit wat er met de koopkracht van huishoudens gebeurt.

In de praktijk is modaal dus vooral een rekenvoorbeeld. Het CPB werkt het bedrag elk jaar bij op basis van de loonontwikkeling en rondt het af. Daarom zie je steeds ronde bedragen, zoals 46.000 euro in 2025 en 48.000 euro in 2026.

De bijnaam Jan Modaal komt hier vandaan. Hoeveel is Jan Modaal? Simpel gezegd: iemand die precies dit modale bedrag verdient. Het zegt niets over hoe ‘normaal’ zijn leven of uitgavenpatroon is.

Modaal inkomen 2026 volgens het CPB

Het CPB publiceert zijn ramingen een paar keer per jaar. In de Macro Economische Verkenning van september 2025 stond modaal voor 2026 op 48.000 euro. In de nieuwe raming van september 2026 bleef dat bedrag staan en raamt het CPB modaal voor 2027 op 50.000 euro.

JaarModaal inkomen (bruto per jaar)
202444.000 euro
202546.000 euro
202648.000 euro
2027 (raming)50.000 euro

Belangrijk: dit bedrag is inclusief vakantiegeld (8 procent). Er zitten geen andere extra’s in, zoals een dertiende maand, bonus of overwerk. Wie modaal verdient en ook een eindejaarsuitkering krijgt, zit dus feitelijk boven modaal.

Modaal salaris per maand: bruto en netto

Wil je weten hoe hoog een modaal inkomen per maand is, dan moet je eerst het vakantiegeld eruit halen. Deel 48.000 euro door 1,08 en je komt op ongeveer 44.400 euro per jaar. Dat is circa 3.700 euro bruto per maand, plus in mei of juni ongeveer 3.550 euro vakantiegeld.

Netto hangt af van je persoonlijke situatie. Reken je met de belastingtarieven en heffingskortingen van 2026 van de Belastingdienst, dan houd je zonder pensioenpremie ruwweg 2.950 euro per maand over. Betaal je pensioenpremie via je werkgever, en dat doen de meeste werknemers, dan kom je eerder uit op 2.800 tot 2.950 euro netto per maand.

Zo bepaal je het voor jezelf het nauwkeurigst:

  1. Pak je loonstrook en kijk naar je bruto maandloon zonder toeslagen.
  2. Kijk welk percentage pensioenpremie je zelf betaalt.
  3. Gebruik een bruto-nettocalculator met de tabellen van 2026 en vink aan of je loonheffingskorting toepast.

Over het jaar heen kan je netto anders uitvallen dan je loonstrook doet vermoeden. Heb je recht op toeslagen of aftrekposten, dan verschilt het eindbedrag na de aangifte inkomstenbelasting.

Handen tellen eurobiljetten naast een rekenmachine en documenten op een houten bureau
Bruto is niet netto: van een modaal salaris houd je per maand flink minder over.

Verschil tussen modaal, gemiddeld en mediaan

Drie termen die vaak door elkaar worden gehaald, terwijl ze iets anders meten:

  • Modaal: het referentie-inkomen van het CPB voor een voltijdwerknemer. Een vast rekenvoorbeeld.
  • Gemiddeld: tel alle lonen op en deel door het aantal werknemers. Een kleine groep met hoge inkomens trekt dit getal flink omhoog.
  • Mediaan: zet iedereen op een rij van laag naar hoog en kijk naar de persoon precies in het midden. De helft verdient meer, de helft minder.

Omdat topinkomens het gemiddelde optrekken, ligt het gemiddelde salaris in Nederland altijd hoger dan de mediaan. Het modaal inkomen ligt daar weer onder. Hoor je in het nieuws dat ‘de gemiddelde Nederlander’ iets verdient, check dan altijd welk van de drie cijfers bedoeld wordt en of het over voltijd of alle banen gaat. Een gemiddeld jaarinkomen inclusief deeltijdbanen is iets heel anders dan een voltijdsalaris.

Inkomen is trouwens maar de helft van het verhaal. Wat je ermee doet, zie je terug op je spaarrekening. Benieuwd hoe je daar staat? Lees dan ook ons artikel over het gemiddeld spaargeld per leeftijd.

Tip: Vergelijk appels met appels

Leg je jaaroverzicht naast modaal: neem je bruto jaarloon inclusief vakantiegeld, maar zonder bonus en dertiende maand, en reken een parttime salaris eerst om naar voltijd. Pas dan zegt de vergelijking iets.

Gemiddeld uurloon in Nederland

Het CBS houdt bij wat werknemers per uur verdienen. Volgens de voorlopige cijfers over 2025 lag het mediane bruto uurloon op 26,90 euro. Een kwart van de werknemers verdiende minder dan 19,80 euro per uur, een kwart meer dan 36,40 euro. In 2024 lag de mediaan nog op 25,30 euro.

Het gemiddelde uurloon ligt hoger dan die mediaan, om dezelfde reden als hierboven: hoge uurlonen trekken het gemiddelde omhoog.

Wat is een modaal uurloon?

Reken je modaal om naar een uurloon, dan hangt het af van je werkweek. Bij 40 uur per week kom je zonder vakantiegeld op ongeveer 21,40 euro bruto per uur. Bij een werkweek van 36 uur is dat ongeveer 23,70 euro. Dat ligt onder de CBS-mediaan, wat laat zien dat je modaal en de uurloonstatistiek van het CBS niet een-op-een kunt vergelijken: het zijn verschillende bronnen met verschillende definities.

Verdien jij boven of onder modaal?

Vergelijk je eigen salaris altijd op dezelfde manier als het CPB rekent. Dus: bruto, per jaar, voltijd, inclusief vakantiegeld en zonder bonussen of dertiende maand.

  • Werk je parttime, reken je salaris dan eerst om naar voltijd.
  • Krijg je een dertiende maand, tel die dan niet mee als je met modaal wilt vergelijken.
  • Ben je zzp’er, dan is je omzet niet te vergelijken met een loon. Je betaalt zelf je pensioen, verzekeringen en vrije dagen.

Onder modaal verdienen is overigens niet automatisch een probleem, en boven modaal betekent niet dat je ruim zit. Woonlasten, gezinssituatie en regio maken een groot verschil. Een modaal inkomen in Groningen voelt anders dan in Amsterdam.

Waarom modaal belangrijk is voor je portemonnee

Modaal is niet alleen een statistiek. Het CPB gebruikt het in de koopkrachtplaatjes rond Prinsjesdag. Volgens de ramingen van augustus 2026 stijgt de koopkracht van huishoudens in 2026 nog licht, maar verwacht het CPB voor 2027 voor het eerst in jaren een kleine daling.

Ook in cao-onderhandelingen en vacatureteksten zie je modaal terug, bijvoorbeeld als ‘salaris rond modaal’. En sommige regelingen gebruiken het als grens. Het helpt dus om te weten waar het bedrag vandaan komt, zodat je een aanbod of een nieuwsbericht beter op waarde kunt schatten.

Veelgestelde vragen over modaal inkomen

Hoe hoog is een modaal inkomen in 2026?

Het CPB stelt het modaal inkomen voor 2026 op 48.000 euro bruto per jaar, inclusief 8 procent vakantiegeld. Zonder vakantiegeld is dat ongeveer 44.400 euro per jaar, of circa 3.700 euro bruto per maand. Voor 2027 raamt het CPB modaal op 50.000 euro bruto per jaar. Het blijft een raming die het planbureau kan bijstellen.

Wat is modaal netto per maand?

Dat hangt af van je pensioenpremie, heffingskortingen en eventuele aftrekposten. Met de tarieven van 2026 houd je bij een modaal inkomen grofweg 2.800 tot 3.000 euro netto per maand over, zonder vakantiegeld. Betaal je weinig of geen pensioenpremie, dan zit je aan de bovenkant. Een bruto-nettocalculator geeft je het precieze bedrag voor jouw situatie.

Wat is het verschil tussen modaal en gemiddeld salaris?

Modaal is een referentie-inkomen dat het CPB gebruikt voor een voltijdwerknemer. Het gemiddelde salaris is het totaal van alle lonen gedeeld door het aantal werknemers. Omdat hoge inkomens het gemiddelde optrekken, ligt het gemiddelde hoger dan modaal. De mediaan is het middelste salaris: de helft verdient meer, de helft minder.

Wat is het gemiddeld uurloon in Nederland?

Het CBS publiceert vooral het mediane uurloon. Volgens voorlopige cijfers over 2025 was dat 26,90 euro bruto per uur. Een kwart van de werknemers verdiende minder dan 19,80 euro, een kwart meer dan 36,40 euro. Het gemiddelde ligt hoger dan de mediaan, omdat een groep met hoge uurlonen het gemiddelde omhoog trekt.

Wat is modaal in Nederland en wie bepaalt dat?

Het Centraal Planbureau bepaalt het modaal inkomen. Het is een vast rekenvoorbeeld voor een gewone voltijdwerknemer, dat het CPB gebruikt voor onder meer koopkrachtberekeningen. Het bedrag wordt bij elke nieuwe raming bijgewerkt op basis van de loonontwikkeling. Daardoor stijgt modaal meestal elk jaar, zoals van 46.000 euro in 2025 naar 48.000 euro in 2026.

Modaal is vooral een handig ijkpunt: 48.000 euro bruto per jaar in 2026, netto grofweg 2.800 tot 3.000 euro per maand. Gebruik het om je eigen salaris en een nieuw aanbod te plaatsen, maar kijk ook naar je eigen situatie. Wat je overhoudt na woonlasten en vaste kosten zegt uiteindelijk meer dan een getal op een loonstrook.

De informatie in dit artikel is algemeen en met zorg samengesteld. Het is geen persoonlijk medisch, financieel of juridisch advies. Lees ook onze disclaimer.